Vlevo jsem se pokusila nakreslit schéma topného systému, který se skládá ze dvou okruhů. Zeleně (jako zelená energie:) je vyznačen okruh, ve kterém topí krbová kamna. Červeně je vyznačen okruh s elektrokotlem. Oba okruhy mají část vedení společnou (např. expanzní nádobu a pojistný ventil). Přepínání mezi nimi funguje manuálně tak, že se zavřou/ otevřou příslušné kohouty. Radiátor jsem pro přehlednost nakreslila jen jeden. Ve skutečnosti máme v přízemí připojených 5 radiátorů, topný žebřík v koupelně a teplovodní podlahovku v chodbě a v koupelně.
Zde můžete vidět krbovou vložku s rozvody ještě před obestavěním. Topné potrubí je měděné. Potrubí z nerezu je dochlazovací smyčka krbové vložky. Funguje jako pojistka, když by vypadl proud a nešlo čerpadlo. Do systému by se pustila studená voda z řadu a přebytek by odtékal do kanalizace. Potrubí v izolaci vedoucí nahoru je příprava pro radiátory v podkroví.
Tato část systému se nachází v technické místnosti. Elektrokotel Protherm 9kW jsme zatím nevyzkoušeli (čekáme od prosince na levnější tarif od ČEZu:). Pod kotlem je expanzní nádoba a oběhové čerpadlo pro krbovou vložku (kotel má vlastní čerpadlo uvnitř).
Expanzní nádoba a čerpadlo v detailu. Pokud stále tápete, nic si z toho nedělejte. Já jsem si to musela nechat vysvětlit od topenáře a i tak jsem kreslila schéma asi hodinu:-)
Pojďme si ještě říct, jak funguje "zelený" okruh krbové vložky v praxi. Po zatopení trvá cca půl hodiny, než se dostatečně ohřeje topná voda (máme nastaveno 40 st. C) a sepne se čerpadlo.
Teplotu vody ve vložce je možné sledovat na "budíčku". Dvířka ani nezavíráme, abychom se mohli neustále dívat:-)
Když je na "budíčku" kolem 45 st. C, běží čerpadlo a topí radiátory. Pak už stačí jen pořádně přikládat. Celý proces vytopení domu z bodu nula (někdy doslova, naposledy byl v roubené místnosti -1 st.) do teploty, kdy začíná osazenstvo odkládat mikiny, trvá asi 5-6 hodin.
V budoucnu je v plánu temperování domu elektrokotlem a snad i dálkově ovládaný termostat, který umožní zatopit už před příjezdem na chalupu.
Závěrem musím říct, že topení funguje dost dobře (ťuk, ťuk). Po půldni topení už se musíme v přikládání mírnit. Pokud není venku -10, tak se hlavní místnost rychle mění v saunu. Teplotu si lépe drží zděná část. Zatím se ještě nestalo, že by tam teplota klesla pod nulu (bývá tam 4-5 st.). Když je mírná zima, kdy mrzne jen v noci, ani nevypouštíme vodu. Oproti tomu roubená místnost chladne rychleji, ale zároveň je v ní po zatopení dřív teplo. To jsme ostatně čekali. Jako dobrý tah se ukázalo podlahové topení v chodbě a koupelně. Dlažba pěkně hřeje a schnou na ní mokré boty i jiné svršky.