úterý 24. ledna 2017

Deštné č. p. 465

Předešlý článek o nepovedené kolaudaci měl fenomenální úspěch a stal se nejčtenějším článkem v historii blogu:-) Sluší se tedy doplnit, jak to nakonec dopadlo. Po sehnání potřebných papírů nám v lednu stavební úřad zaslal souhlas s užíváním. Ale nebojte, z papírování jsme ani v nejmenším nevybředli. Čeká nás zhruba toto:
- přidělení čísla popisného (zajišťuje obec)
- zapsání budovy do systému RÚIAN (zajišťuje stavební úřad)
- zapsání budovy do katastru
- zapsání věcných břemen k přípojce vodovodu do katastru (musíme řešit se 4 sousedy)
A když už máme oficiálně dostavěno, následuje trocha statistiky:
- stavební povolení: 2013
- realizace: 04/2014 - 09/2016
- zastavěná plocha: 121 m2
- užitná plocha: 85,4 m2 (jen přízemí)
- obestavěný prostor: 710 m3
- náklady: 5700 Kč/ m3 vč. DPH (bez obytného podkroví)

Říká se, že o peníze jde (nejen) při stavbě vždy až na prvním místě. Kvůli své profesi se často setkávám s dotazy, za kolik lze co postavit nebo zrekonstruovat. Ponechám stranou, že tazatelé mají často jen mlhavou představu o tom, co by vlastně chtěli stavět. Hrubý odhad nákladů není nijak složitý a přitom je docela přesný. Stačí si propočítat obestavěný prostor budovy v m3. Pro jednoduchost lze zanedbat objem základů a brát jen to, co je vidět (já to nedělám jinak, pokud dům není podsklepený). Výsledné číslo se pak přenásobí cenovým ukazatelem podle Českých stavebních standardů. Třeba pro rodinný dům netypový se zděnou konstrukcí se v roce 2017 uvažuje s cenou 6186 Kč vč. DPH. Nám vyšlo 5700 Kč vč. DPH (bez obytného podkroví). Odhad pro finální stav s obytným podkrovím je 6500 Kč vč. DPH. Každopádně počítejte, že stavba vždy stojí víc, než jste si na začátku mysleli:-)

5 komentářů:

  1. To vypadá jako hodně pěkná hacienda. Jako samozřejmě v tom nejlepším slova smyslu to myslím, to je jasná věc. Jak je to třeba v tomhle ohledu s povětrnostními podmínkami? Jsou tam nějaká specifika? Nebo třeba montáž hromosvodu probíhá naprosto standardním způsobem? :) Docela by mě to zajímalo, protože přemýšlíme taky nad chalupou na horách.

    OdpovědětVymazat
  2. Jsem ráda, že se vám nakonec po sehnání potřebných dokumentů podařilo od stavebního úřadu získat souhlas s užíváním. Vím, že to musela být pro vás velmi náročná a stresující situace, když se kolaudace nepovedla hned napoprvé. Ale vytrvalost se prostě vyplácí a vy jste toho důkazem. My jsme se teď pustili do rekonstrukce chaty, na které nám teď musí stačit jen spací pytel na spaní.

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den, to je úžasná zpráva. Výsledek je více než povzbudivý, a já jsem ráda, že se všechno nakonec vyřešilo a stavební úřad schválil užívání. My jsme nedávno dokončili rekonstrukci naší chaty a jsme rádi, že to máme za sebou. Jako třešničku na dortu manžel pořídil v jednom starožitnictví starožitné hodiny do obývacího pokoje.

    OdpovědětVymazat
  4. Máme pozemek v krásné horské oblasti a každý volný den tam jezdíme relaxovat. Proto mě zaujala roubenka v Deštném, kde je určitě taky pořád, co dělat. Nedávno jsme se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně, aby se mi lépe vařilo. Manžel je velký kutil, a tak si koupil nové nářadí, se kterým mu šlo všechno pěkně od ruky.

    OdpovědětVymazat
  5. Když vidím roubenku v Deštném, tak si rázem vzpomenu na chatu v horské vesničce, kam jsem jezdila jako malá s rodiči. Tahle tradiční architektura je opravdu kouzelná a ráda bych si podobnou pořídila. Zatím to není na pořadu dne, a tak si podobnou pronajmu na dovolenou. Už se těším až si vezmu dalekohled a budu pozorovat ptactvo a lesní zvěř v lese.

    OdpovědětVymazat